Hrad Rožmberk

Rožmberk je od našeho penzionu vzdálen cca 39 km jízdy autem (cca 45 minut jízdy). Stačí se vydat na Holubov a Přísečnou, odtud doprava do Krumlova a pokračovat přes Větřní podél řeky k Rožmberku nad Vltavou.

Hrad Rožmberk
Hrad Rožmberk / Foto: Wikipedie

Původně gotický hrad z poloviny 13. století postavený Vítkovci, patřící mezi nejstarší české šlechtické hrady, se tyčí nad záhybem jednoho z meandrů řeky Vltavy. Jeho význam určitě podtrhuje i to, že v dané době byl původně hlavním sídlem tohoto významného českého šlechtického rodu a později jeho nepochybně nejznámnější větvě – pánů z Rožmberka (tedy Rožmberků). Status místa se sice před koncem 13. století změnil a sídelním hradem rodu se stal Český Krumlov. Jeho stavební dispozice se dělí na tzv. Dolní a Horní hrad.

Zejména starší Dolní hrad se těší velké návštěvnické přízni nejen vodáků, ale i ostatních turistů a zájemců o historii. V 16. století prošel nejprve rozsáhlou renesanční přestavou a byl přeměněn na zámek. V režii nových pánů Eggenbergů zde proběhly další úpravy v 17. a 18. století. Nakonec byl hrad ještě novogicky upraven v 19. století.

Novější Horní hrad v roce 1522 totiž vyhořel a byl takřka celý stržen, zbyla z něj v podstatě jen původní gotická věž – bergfrit (zvaná Jakobínka).

Hrad Rožmberk rozhodně patří mezi objekty, které by milovník jižních Čech neměl vynechat. Stejně tak lze doporučit i jeho malebné podhradí, resp. obec Rožmberk nad Vltavou se zachovalým pozdně gotickým kostelem sv. Mikuláše a výhledem na hrad od řeky nad jezem.

WWW stránky Rožmberského hradu

Historické reálie hradu jsou z knihy historika Tomáše Durdíka – Encyklopedie českých hradů.